dr hab. Paweł T. Jochym

 tel: +48 12 66 28 269
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajmuję się teoretyczną fizyką ciała stałego, głównie w zastosowaniu do minerałów oraz nanostruktur. Przy tej okazji powstaje czasem nowe oprogramowanie. Staram się udostępniać całość mojego kodu na warunkach wolnej licencji (zazwyczaj GPL) - wszystko znajdziesz w dziale Free Software (w języku angielskim). Moje zainteresowania obejmują całość Wolnej Kultury, a także popularyzację nauki oraz walkę z pseudo-nauką. 

Fizyka

Moja praca w dziedzinie fizyki dotyczy głównie własności materiałów krystalicznych, minerałów, nanostruktur i powierzchni. Projekty badawcze w których uczesniczyłem i uczestniczę dotyczą szerokiej gamy zagadnień od mineralogii (Crust to Core) po własności układów nanostrukturalnych (Nanoalloys).Efekty znaleźć można w spisie moich publikacji.

Astronomia

Od dawna jestem miłośnikiem astronomii. Przez wiele lat byłem aktywnym obserwatorem gwiazd zmiennych - pierwsza moja publikacja naukowa dotyczyła minimów gwiazd zmiennych zaćmieniowych wyznaczonych z obserwacji wizualnych. Nadal prowadzę od czasu do czasu obserwacje gwiazd zmiennych, głównie przy użyciu zdalnych teleskopów dostępnych w internecie.

Wikipedia

Jestem założycielem Polskiej edycji Wikipedii. Nadal wspólpracuję z projektem jako członek fundacji Wikimedia Polska. Moje głowne działania koncentrują się na przedsięwzięciach edukacyjnych związanych z projektem. Wygłosiłem kilka wykładów na temat Wikipedii i Wolnej Kultury:

  • Politechnika Krakowska
  • Polska Akademia Umiejętności
  • Uniwersytet Dzieci
  • Małopolski Uniwersytet dla Dzieci