dr hab. Paweł T. Jochym

tel: +48 12 66 28 269

Zajmuję się teoretyczną fizyką ciała stałego, głównie w zastosowaniu do minerałów oraz nanostruktur. Przy tej okazji powstaje czasem nowe oprogramowanie. Staram się udostępniać całość mojego kodu na warunkach wolnej licencji (zazwyczaj GPL) - wszystko znajdziesz w dziale Free Software (w języku angielskim). Moje zainteresowania obejmują całość Wolnej Kultury, a także popularyzację nauki oraz walkę z pseudo-nauką.

Fizyka

Moja praca w dziedzinie fizyki dotyczy głównie własności materiałów krystalicznych, minerałów, nanostruktur i powierzchni. W przeszłości byłem członkiem projektów badawczych w tej dziedzinie, a w ostatnim okresie byłem kierownikiem naukowym grupy w projekcie MRTN Crust to Core. Obecnie pracuję nad własnościami układów nanostrukturalnych w ramach projektu Nanoalloys.

Astronomia

Od dawna jestem miłośnikiem astronomii. Przez wiele lat byłem aktywnym obserwatorem gwiazd zmiennych - pierwsza moja publikacja naukowa dotyczyła minimów gwiazd zmiennych zaćmieniowych wyznaczonych z obserwacji wizualnych. Nadal prowadzę od czasu do czasu obserwacje gwiazd zmiennych, głównie przy użyciu zdalnych teleskopów dostępnych w internecie.

Wikipedia

Jestem założycielem Polskiej edycji Wikipedii. Nadal wspólpracuję z projektem jako członek fundacji Wikimedia Polska. Moje głowne działania koncentrują się na przedsięwzięciach edukacyjnych związanych z projektem. Wygłosiłem kilka wykładów na temat Wikipedii i Wolnej Kultury:

• Politechnika Krakowska
  • Polska Akademia Umiejętności